Anasayfa  |   İletişim  | EN  |
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Yatay Geçiş Başvuru Sonuçları
2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Yatay Geçiş Başvuru Sonuçları

Kazanan adayların, kayıt tarihleri içerisinde ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, kayıt için istenen belgeleri Haliç Yerleşkesinde bulunan Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına posta yoluyla veya e-posta (yataygecis@fsm.edu.tr) üzerinden ulaştırarak kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. İstenen belgeleri ulaştırmayan öğrencilerin kaydı geçersiz sayılacaktır. Tam burslu öğrenim hakkı kazanan adayların evraklarını ulaştırması halinde kaydı tamamlanmış olur. 

Asıl Liste Kayıt Tarihleri: 17.02.2021 - 19.02.2021

Yedek Liste: Kayıt Tarihleri: 22.02.2021

Yatay geçiş kayıt hakkı kazanan adaylar için tıklayınız.

Kayıtların dolmaması halinde yedek listede yer alan aday öğrenciler 22.02.2021 Pazartesi günü, yerleşme sırasına göre kayda çağırılacaktır.

Kayıt İçin İstenen Evraklar

 • Öğrenci belgesi (Islak imzalı veya E-Devlet üzerinden yeni tarihli alınabilir)
 • ÖSYM yerleşme belgesi ve YKS Sonuç Belgesi (Yerleştirme puanları dahil)
 • Transkript belgesi (Islak İmzalı veya E-Devlet üzerinden alınabilir)
 • Ders içerikleri (öğrenim gördüğünüz üniversitenin web sayfasından temin edilebilir)
 • Disiplin durum belgesi (Islak İmzalı- MYP ile kayıt hakkı kazanan aday öğrenciler için gerekli değildir)
 • Vesikalık fotoğraf (1 adet)
 • İngilizce hazırlık başarı belgesi (Islak imzalı) 
 • Arapça hazırlık başarı belgesi (Islak imzalı- İslami İlimler Fakültesine kayıt hakkı kazanan öğrenciler için geçerlidir) 
 • Kayıtlı üniversitenizden, daha önce Ek madde 1 kapsamında yatay geçiş yapmadığınıza dair belge (Islak İmzalı - belgenin ibraz edilmemesi durumunda kayıt işlemi gerçekleşmeyecektir)
 • Kayıtlı üniversitenizden, yatay geçiş yapmanıza engel bir durum olmadığına dair belge.

Yatay geçiş ile kazanan öğrenci adaylarının, önceki üniversitelerinde kayıt sildirme işlemi yaptırmamaları gerekmektedir. 

Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız. 


Ücretlendirme ve Ödeme Seçenekleri

Üniversitemiz programlarına kurumlar arası ve kurum içi yatay geçiş kayıt hakkı kazanan adayların ücretlendirme işlemleri 2020-2021 eğitim öğretim yılı program ücretleri üzerinden hesaplanmaktadır.  

Peşin Ödemeler

Öğrenci numaranız ile birlikte Albaraka Türk Katılım Bankası ( Şube Gişelerini ) veya Ziraat Bankası (Şube Gişeleri, ATM’ler ve İnternet Bankacılığı) seçeneklerinden birini tercih ederek peşin ödeme işlemi yapabilirsiniz. (Öğrenim ücretinin tamamının nakit veya kredi kartı ile tek çekim olarak ödenmesi halinde %5 Peşin ödeme indirimi uygulanır).

Not: Banka hesaplarımız HAVALE ve EFT işlemlerine kapalı olduğundan bu yöntemlerle ödeme yapılmamaktadır (Bu nedenle hesap numarası ve IBAN bilgisi talep edilmesine gerek yoktur).

Not: Öğrenim ücretlerinde senetle veya elden taksit yapılmamaktadır.

Eğitim ücretinizi öğrenmek için tıklayınız.

Taksitli Ödemeler

a)    Kredi Kartı ile Ödeme;

Kayıt hakkı kazanan adaylar, Öğrenim ücretlerini https://odeme.fsm.edu.tr adresine girerek anlaşmalı bankalara ait kredi kartlarıyla 19/02/2021 tarihine kadar yapabilirler.   

Anlaşmalı kartlarla (World, Bonus, Bank kart Combo, Paraf, QNB Finansbank) yapılan taksitli ödemelerde, vade farksız 5 taksit yapılmaktadır.

                          

b) Öğrenim Kredisi ile Ödeme

Albaraka Türk Online Ots (5 Taksit)

Albaraka Türk Katılım Bankası ile taksitli ödemeden yararlanmak isteyen adayların ve ailelerin Albaraka Türk bankasının tüm şubelerinde görevli bireysel müşteri ilişkileri yetkililerine, aday öğrencilere ait öğrenci numarası ile başvurup taksitli ödeme anlaşması yapmaları gerekmektedir. Başvurunuz banka tarafından onaylandığı takdirde öğrencinin muhasebe kaydı online/otomatik olarak tamamlanacaktır.

OTS Sürecinin İşleyiş Yöntemi

Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından açılan hesabın ödeme planında öğrenci adına görüntülenen yıllık öğrenim ücreti kadar kredi limiti tanımlanacaktır. 

Öğrenci (Öğrenci Kefili) adına açılan Özel Kredili hesaba, yıllık öğrenim ücretinin taksit tutarını eksiksiz olarak en geç belirlenen son ödeme gününe kadar yatırmanız gerekmektedir.  

Belirlenen son ödeme gününe kadar kefil adına açılan Özel Kredili hesabına ödem yapılmadığı takdirde ya da yeterli bakiye olmadığı durumlarda banka, hesabınıza tanımlanan kredi limitini devreye alıp hesap sahibini kredilendirerek ödemeleri tamamlayacaktır. Söz konusu durum hesap sahibine, ödenmeyen taksit tutarı üzerinden gecikme cezası (kâr mahrumiyeti ) uygulanmasına neden olacağı için taksitlerin geciktirilmemesi önem arz etmektedir.

Öğrenci (öğrenci kefil) adına açılan OTS hesabına yapılan aylık ödemelerin dekontunu tarafımıza ulaştırmanıza gerek yoktur.

Öğrenim Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı
 • Gelir Belgesi:
 • Ücretli (SGK’lı ) ise; Son aya ait maaş bordrosu veya E-devlet üzerinden alınacak hizmet dökümü,
 • Emekli ise; E-devlet üzerinden alınan emekli olduğunu gösterir belge,
 • Vergi mükellefi ise, vergi levhası ve son döneme ait mali veriler,

 

NOT: 65 yaş ve üzeri vatandaşlara işlem yapılamadığından dolayı öğrenci kefillerinin 65 yaş altında olması ve gelir belgesi bulunması hususuna dikkat edilmelidir.

Albaraka Türk Katılım Bankası Çağrı Merkezi

444 5 666

0(850) 222 5 666

Beşyüzevler Şubesi 0(212) 477 61 90

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi

Not : Ücretlere %1 KDV dâhildir.

Not : Eğitim ücretlerindeki artış, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Eğitim ödemelerinizi yukarıda belirtilen kanalları kullanarak Türkiye’nin her yerinden yapabilirsiniz.

Ödemeniz başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ise; online ödeme ekranında borcunuzun ‘0’ sıfır olarak görülmesi gerekmektedir.

Yatay Geçiş Bursları

Kurumlararası ve kurum içi yatay geçişi kabul edilen adayların ilgili puan türünde sahip olduğu puan, başvuru yaptığı programın ilgili yılında oluşan bursluluk diliminden herhangi birine yeterli gelmesi halinde adaylar, ilgili burs diliminden faydalanır.

Kurumlararası ve kurum içi yatay geçişi kabul edilen adaylara tanımlanan burslar normal öğrenim süresince (diğer üniversitede okuduğu dönemler göz önünde bulundurularak) geçerlidir. Normal öğrenim süresi hazırlık eğitimi hariç üniversite giriş yılından itibaren lisans eğitimi için 4, ön lisans eğitimi için 2 yıldır.

Not: Kayıt esnasında burslar ile ilgili bilgilendirme talep ediniz.

Öğrenime Başlanılacak Sınıfın Belirlenmesi

Yatay geçiş kaydı yapan öğrencinin, öğrenimine kaçıncı sınıftan başlayacağı, kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan aldığı derslerin muafiyet işlemi sonucunda kesinleşir. Fakülte/Meslek Yüksekokulu ilgili yönetim kurulları tarafından yapılan değerlendirme ile muaf olunan dersler belirlenmektedir.

Dil Yeterliliği Koşulu

İngilizce Hazırlık Programı

Üniversitemizde eğitim dili %30 İngilizce olan programlarda hazırlık eğitimi zorunludur. 

Eğitim Dili %30 İngilizce olan Lisans Programları:

·         Mimarlık Lisans Programı

·         İç Mimarlık Lisans Programı

·         İnşaat Mühendisliği Lisans Programı

·         Biyomedikal Mühendisliği Lisans Programı

·         Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı

·         Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans Programı

·         Psikoloji Lisans Programı

Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı’ndan Muafiyet

Eğitim dili %30 İngilizce olan programlara yeni kayıt yaptıran öğrenciler, kayıt döneminde süreleri 2 yılı geçmemiş olmak şartıyla aşağıdaki sınav sonuçlarını Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na ibraz etmeleri durumunda İngilizce hazırlık programından muaf olarak lisans programlarına başlayabilirler.

·         FSMEPT (Fatih Sultan Mehmet English Proficiency Test): 65

·         PTE Academic : 55/90

·         TOEFL IBT : 78/120

·         YDS : 65/100

.          YÖKDİL :65/100

·         CPE : C

·         CAE: C

Daha önce Türkiye’deki bir üniversitede ya da YÖK denkliği bulunan uluslararası bir üniversitede İngilizce hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamış ve İngilizce yeterlik sınavından geçer not almış olan öğrenciler, üzerinden iki yıl geçmemesi koşuluyla başarılı olduklarını belgelendirerek Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na başvuru yapmaları durumunda İngilizce hazırlık programından muaf tutulurlar.*

*Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü, farklı bir üniversiteden alınmış İngilizce yeterlik sertifikası ya da denkliği olan sınav sonucunun ibraz edilmesi durumunda, sonuçların güvenirliği ve eşdeğerliği hususunda araştırma yapabilir, ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişimde bulunabilir. İbraz edilen sonucun, güvenirlik ve eşdeğerlik şartlarını karşılamaması halinde öğrencinin muafiyet başvurusu kabul edilmeyebilir.

*Dış yeterlik sertifikaları ile zorunlu İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olmak isteyen öğrencilerin, 17 Şubat 2021 tarihine kadar yeterlik belgeleri ile birlikte Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na başvurmaları gerekmektedir.

Düzey Belirleme Sınavı & FSMEPT

Öğrenciler, akademik yıl başında düzenlenen Düzey Belirleme Sınavı’na tabi tutulurlar. Bu sınavdan 65’in altında puan alan öğrenciler hazırlık programında seviyelerine uygun sınıflara yerleştirilirler. Düzey Belirleme Sınavı’ndan 65 ve üstü puan alan öğrenciler, FSMEPT’e girme hakkı kazanırlar. FSMEPT’ten başarılı olan öğrenciler hazırlık programından muaf olarak doğrudan lisans programlarına başlayabilirler.

FSMEPT; okuma, yazma, dinleme ve konuşma kısımlarından oluşmakta olup açık-uçlu sorular içermektedir ve orta-üstü (B2) düzeydedir.

Güz dönemi sonunda ya da bahar dönemi sonunda FSMEPT’e girebilmek için öğrencilerin en az orta düzeyi (B1) başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Bu bağlamda, Düzey Belirleme Sınavı’ndan aldığı puan ile Başlangıç Üstü (A2) veya Orta (B1) düzeyde programa başlayan öğrenciler, yeterlik sınavlarına girebilme hususunda daha avantajlıdırlar.

FSMEPT ve Düzey Belirleme Sınavı örnekleri Yabancı Diller Bölümü internet sitesinden (http://prep.fsm.edu.tr ) incelenebilir.

2020-2021 Akademik Yılı Düzey Belirleme Sınavı ve FSMEPT Tarihleri:

 Düzey Belirleme Sınavı: 17 Şubat 2021

 Kur Sistemi

İngilizce Hazırlık Programı 4 kurdan (Başlangıç, Başlangıç Üstü, Orta, Orta Üstü) oluşmaktadır. Her kur 7-9 hafta sürer. Her kurda haftada 20-30 saat arası ders verilir. Temel İngilizce dersi dilin dört temel becerisi olan okuma, yazma, dinleme ve konuşmaya ve aynı zamanda dilbilgisi ve kelime bilgisine odaklanır.

Bir kurun not ortalamasını, öğrencilerin girdiği sınavların yüzdesi ve öğretim görevlilerinin değerlendirmeleri belirler. Kur ölçme ve değerlendirmesinde; ara sınav, portfolyolar, projeler, dijital platformlar, kur bitirme sınavı ve öğretim görevlisi değerlendirmesi etkilidir. Öğrencilerin her kuru başarıyla tamamlayabilmeleri için kur değerlendirme ortalamasının en az 65 puan olması gerekir. Bir kurdan başarısız olan bir öğrenci başarısız olduğu kuru tekrar eder.

Hazırlık programında derslere devam zorunludur. Öğrenciler, mazeretli ya da mazeretsiz, kur bazında derslerin %85’ine devam etmek zorundadır. Kur içi devam şartını yerine getirmeyen bir öğrenci, kur bitirme sınavına giremez ve aynı kuru tekrar eder.

Eğitim dili Türkçe olan bir programdan, %30 İngilizce eğitim veren bir programa Ek Madde-1 kapsamında başvurarak kayıt hakkı kazanan adaylar 17 Şubat 2021 tarihinde yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı ve daha sonra yapılacak olan FSMEPT Sınavı'ndan başarısız olmaları durumunda zorunlu Hazırlık Eğitimi alacaklardır. 

NOT: Bu durumdaki öğrencilerin yeterlik (FSMEPT) sınavına girmeye hak kazanmaları için Düzey Belirleme  Sınavı'ndan başarılı olmaları ( 65 ve üzeri not almaları) gerekmektedir.. 

Arapça Hazırlık Birimi Programından Muafiyet

Arapça Hazırlık Programı

Üniversitemiz İslami İlimler Fakültesi %100 Arapça öğrenim veren bir bölüm olup, hazırlık sınıfı zorunludur.

Hazırlık sınıfını yılsonunda 100 üzerinden en az 70 başarı notu ile bitiren öğrenci, “başarılı” kabul edilir ve akademik yılbaşında lisans öğrenimine başlar.

Eğitim Dili Arapça olan Lisans Programları:

·         İslami İlimler Fakültesi (%100 Arapça)

          Arapça Öğretmenliği Lisans Programı (%30 Arapça)

Arapça Hazırlık Sınıfından Muafiyet

Akademik yılın başında düzenlenen AYS’den (Arapça Yeterlik Sınavı) başarılı olan öğrenciler, zorunlu Arapça Hazırlık Programından muaf tutulurlar. Sınav yazılı ve sözlü olarak iki kısımdan oluşur. Her iki sınavdan da Temel İslam Bilimleri bölümü öğrencileri 100 üzerinden en az 70 puan alarak başarılı olmakta iken Arapça Öğretmenliği bölümü öğrencileri ise 100 üzerinden en az 65 puan alarak başarılı olmaktadır. Yeterlik Sınavını geçen öğrenciler, hazırlık sınıfından muaf tutulur ve lisans öğrenimlerine başlarlar.

Kayıt döneminde süreleri 2 yılı geçmemiş olmak şartıyla, YDS veya YÖKDİL Arapça sınavlarının birinden, 85 ve üzeri puana sahip %100 Arapça programlarına kayıtlı öğrenciler ile 80 ve üzeri puana sahip %30 Arapça programlarına kayıtlı öğrenciler, sınav sonuç belgelerini ilgili dilekçe ile akademik takvimde belirtilen tarihlerde Bölüm sekreterliğine ibraz etmeleri durumunda Arapça Hazırlık Programından muaf tutulurlar.

Arapça Hazırlık Sınıfı Seviye Tespit Sınavı

Öğrencilerin Hazırlık Sınıfı’nda hangi seviyeden öğrenim göreceğini belirlemek amacıyla her akademik yılbaşında yapılan sınav sonucunda öğrencilerin dil bilme seviyeleri belirlenir.

Sınav sonuçlarına göre Sınav Komisyonu Başkanlığı tarafından Hazırlık Sınıfı’nda;

 • Başlangıç Öncesi (Temhidi),
 • Başlangıç (Mübtedi),
 • Orta (Mütevassit)
 • İleri (Mütekaddim)

 Seviyelerine göre eğitim göreceklerdir.

2020-2021 Akademik Yılı için;


Düzey Belirleme Sınavı 18 Şubat 2021
 

Arapça Hazırlık Programı Öğretim Süresi

Arapça Hazırlık Programı 4 kurdur. Program iki yarıyıl, her yarıyıl en az 14 haftadan oluşur ve haftalık ders saati en az 20 saattir.

*Arapça Hazırlık Sınıfı derslerine %85 devam zorunluluğu vardır.

Arapça Hazırlık Sınıfı Yıl Sonu Başarı Notu Değerlendirmesi

Arapça hazırlık başarı notu, bahar yarıyılı sonunda yapılan AYS’den  (Arapça Yeterlik Sınavı) başarılı olan öğrencilerin aldıkları puandır.Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi